Kjetil Tronvoll: artikkel om fred og rettferdighet
Fred eller rettferdighet? Dette er det evige dilemmaet man må ta stilling til i arbeid med politisk forsoning og fredsprosesser. Professor Kjetil Tronvoll diskuterer dilemmaet i dagens Etiopia i artikkelen «Admitting guilt in Ethiopia: Towards a truth and reconciliation commission?»
Kjetil Tronvoll er professor ved freds- og konfliktstudier og internasjonale studier på Bjørknes Høyskole
Etter omveltningene i Etiopia i våres, innrømmet den nye statsministeren at regjeringen hadde utøvet massive og systematiske menneskerettighetsbrudd mot befolkningen i en årrekke. Men istedenfor å beordre etterforskning og reise anklager mot overgripere, ba han befolkningen om unnskyldning og sa at vi må se fremover og legge dette bak oss. Er straffeimmunitet («impunity») svaret for at Etiopia skal kunne gå videre med politisk liberalisering?» Les hele artikkelen “Admitting guilt in Ethiopia: Towards a truth and reconciliation commission?” her:
Denne erklæringen gjelder for Bjørknes Høyskole med tilhørende nettsider.
Hva er informasjonskapsler (“cookies”) og lokal lagring av data?
Når du besøker nettsidene våre lagres det ulike typer data lokalt på din enhet via nettleseren din. Dataene kan for eksempel inneholde brukerinnstillinger, informasjon om hvordan du har surfet på våre nettsider, hvilken nettleser du bruker, hvilke annonser du har blitt vist. Slike “lokalt lagrede data” kan brukes til å tilpasse innhold og funksjoner på tjenestene til deg, og dermed bidra til å gjøre ditt besøk bedre tilrettelagt og mer meningsfullt for deg. Informasjonskapsler inneholder ikke direkte identifiserbare data om deg (slik som navn, adresse, telefonnummer og liknende), men informasjon om nettleseren din og aktivitet som har funnet sted gjennom denne.
Hva bruker vi informasjonskapsler og lokalt lagret data til?
Vi bruker lokal lagring av data for å:
Levere og tilpasse tjenestene våre til enheten og nettleseren du bruker
Gi deg relevant og tilpasset innhold
Måle og analysere trafikken på nettsidene
Både Bjørknes Høyskole og våre underleverandører (for eksempel Idium AS som leverandører av denne nettsiden) lagrer data lokalt på din enhet. Eventuelle underleverandører er da underlagt databehandleravtaler og får ikke bruke dataene til annet enn å levere tjenesten vi har bestilt av dem. For mer info om hvordan Idium AS sine tjenester behandler persondata se her.